Загубата на зъби е често срещан процес. Каквато и да е причината затова, те трябва да бъдат възстановени, заради функционалността и естетиката. Най-честите заместители на изгубените зъби са подвижна протеза или мостова конструкция. Денталните импланти изместват на заден план първите два начина на лечение за възстановяване на липсващи зъби, тъй като те предоставят по-добра перспектива в бъдещето, намаляват загубата на кост и предпазват максимално здрави меките тъкани.
Какво представляват денталните импланти?
Имплантите заместват кореновата част от Вашият естествен зъб и те се поставят в предварително подготвена за това ложа в челюстта. Имплантите биват два вида:
- Титаниеви - окис на титан, алуминий и ванадиева сплав;
- Циркониеви - циркониев оксид.
И двата вида добре се толерират от костта и се интегрират лесно с костните структури.
Каква е процедурата по тяхното поставяне?
Преди да се пристъпи към поставяне на денталният имплант, трябва да се прецени здравето на Вашите зъби и венци. Ако има сигнал на някакво заболяване, то трябва предварително да бъде излекувано.
Последователността на Вашето лечение се планира, след назначаване и извършване на образно изследване (X-ray computer tomography) или на кратко- скенер. Целта е да се прецени качеството на костта и да се индифицират най-близките анатомични структури, които да бъдат избегнати по време на операцията.
Обикновено процедурата по поставяне на зъбен имплант се извършва под въздействието на местна нестезия. В случаите, в които пациентът е много притеснен и/или нетърпелив предвид продължителността на процедурата, тя може да бъде извършена и под седация.
Веднъж поставен импланта, той се оставя, за да се интегрира с костта за период от 6 седмици до 6 месеца. През този оздравителен период на пациента се поставя временна конструкция, която не трябва да упражнява никакви сили върху заздравяващият имплант. Постоянната конструкция се изработва след изтичане на интеграционният период и завършване моделирането на меките тъкани около импланта.
Какви са предимствата на имплантите?
- Намаляват костната загуба
Нормално костната структура, около естественият зъб е подложена на непрекъснато моделиране и подновяване. Когато Вие загубите зъб, на мястото на извадения корен около него костта започва бавно да изчезва (костна атрофия) и може да промени формата на Вашата челюст. Денталният имплант, поставен в тази област, стимулира костен растеж и продукция, предпазвайки по този начин загубата по обем на костна структура. При пациенти, където костната загуба е напреднала е възможно да се наложи процедура по костозаместване, преди поставянето на самия имплант.
- Подобрена функция
Веднъж интегриралите се импланти във Вашата челюст функционират, като напълно естествени зъби. Вие можете да се храните с тях, говорите ясно и отчетливо.
- Не се изисква изпиляване и/или премахване на здрави зъбни структури
Когато замените липсващите зъби с мост, съседните зъби на липсващите трябва да бъдат изпилени. В бъдеще, ако някой от носещите зъби бъде увреден, мостовата коснтрукция също бива компрометирана. За разлика от това, имплантното възстановяване е напълно независимо от останалите Ви зъби.
- По-добра естетика
Добре направеният имплант не се отличава по нищо от Вашите съседни зъби и предоставя възможност за много по-добър краен естетичен и функционален резултат.
Колко зъба може да носи един имплант?
Обикновено имплант, поставен Във вашата кост може да носи една корона. В случаите, в които Вие имате няколко липсващи зъба, не е нужно да имате имплант за всеки от тях. Един имплант може да поддържа няколко зъба чрез мост или протеза. В тези случаи броя на имплантите зависи от обема и качеството на костта.
Подходящ пациент ли съм за костта?
Зъбният имплант може да бъде поставен на пациент със завършен скелетен растеж (след петнадесет годишна възраст при момичета и след седемнадесет при момчета). Всеки здрав пациент с адекватна орална хигиена е подходящ за зъбен имплант. Обстоятелствата, при които имплантното лечение може да бъде неуспешно са следните:
- Интензивно тютюнопушене- забавя заздравителният процес
- Некомпенсиран диабет през периода на интеграцията- не се осъществява интеграция.
- Периодонтални заболявания- всички заболявания на венците трябва да бъдат излекувани, преди имплантна процедура, за да се осигури дългосрочен успех на лечението
- Пародонталните заболявания са главна причина за загуба н акост и венец (меки зъбни тъкани)
- Бруксизъм- дъвкателното налягане в областта на кътниците е увеличено около 3-4 пъти над нормалното, което е предпоставка за избиване на имплантите.
.
Как да разбера дали имам достатъчно кост за дентални импланти?
Използването на комбинация от рентгенови снимки и компютърна тумография ще дадат пълна информация за обема и качеството на костта, както и за разположението на близки анатомични структури..
Какво се случва, ако нямам достатъчно кост?
Съществуват различни начини за костна присадка и процедури за тъкана регенерация, посредством които може да се промени обема на Вашата кост..
От къде може да се вземе кост за костна присадка?
В голяма част от случаите, изискващи присаждане на кост се използва естествен телешки лиофилизиран графт (кост). Лиофилизацията е процес на вакуумно сублимационно (процес, при който едно вещество преминава от твърдо в газообразно състояние без да се топи (сушене, при което материалът се замразява предварително с определена скорост до температура на пълно втърдяване и протича в условията на определен вакуум)..
Какъв е живота на денталните импланти?
Реално-доживотен. Както всяко друго възстановяване, живота на импланта при възстановяване със зъбни импланти може да бъде компрометиран от травми и венечни заболявания при лоша орална хигиена.